ایکتیوپلانکتون ‌های حوضه آبریز جنوب دریای خزر
چهارشنبه 29 خرداد 1398

ایکتیوپلانکتون ‌های حوضه آبریز جنوب دریای خزر

کتاب های منتشره سال 97    |    1193 بازدید    |    سال انتشار: 1397    |    قیمت: 340000 ریال   

خلاصه:  در این مجموعه علاوه بر معرفی روشهای نمونه‌ برداری در منابع مختلف آبهای داخلی و روشهای شناسایی آنها، به معرفی لارو ماهیان در 14 راسته و 15 خانواده و 41 گونه می پردازد.

عنوان کتاب به زبان اصلی:
مؤلفین:‌ دکتر مهناز ربانی ها ,دکتر محمد امینی چرمهینی
مترجمین:
کتاب " ایکتیوپلانکتون ‌های حوضه آبریز جنوب دریای خزر" نتیجه پژوهش ‌های مولفان سرکار خانم دکتر مهناز ربانیها (عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور) و آقای دکتر محمد امینی چرمهینی (عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان) می¬باشد. همچنین ویراستاری علمی این کتاب از سوی عضو هیئت علمی موسسه (آقای دکتر محمود رامین) انجام شده است که که در 141 صفحه از سوی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور منتشر شد.
مطالعه و بررسی فون ماهیان ایران با توجه به وجود مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی فعال که موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور از اهم آنهاست و نیز منابع ماهی ‌شناسی موجود اعم از آبهای داخلی و دریایی از دیرباز آغاز و در حال انجام می باشد. ولی مطالعه لارو ماهیان محدود به چند دهه اخیر است. با توجه به اهمیت مطالعه مراحل ابتدایی زندگی ماهی در سایر تحقیقات محیطهای آبی و علوم شیلاتی و مواردی از جمله بررسی جنبه ¬های مختلف زیست شناسی مثل رشد و نمو، بقاء و ارتباط آنها با عوامل مختلف محیطی (زیستی و غیرزیستی)، تعیین مکان و زمان تخم¬یزی گونه¬ های تجاری و اقتصادی، کشف ذخایر جدید و قابل بهره ¬برداری، تفکیک ذخایر و جمعیتهای یک گونه، پیش بینی گروههای سنی و فراهم آوردن اطلاعات پایه جهت ارزیابی ذخایر (میزان بازسازی و تخمین توده زنده محصول تخمریزی) و شناسایی مراحل ابتدایی زندگی ماهیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مجموعه علاوه بر معرفی روشهای نمونه‌ برداری در منابع مختلف آبهای داخلی و روشهای شناسایی آنها، به معرفی لارو ماهیان در 14 راسته و 15 خانواده و 41 گونه می پردازد.
انصراف از پاسخ به کاربر
 
نظرات کاربران پیرامون این مطلب
code