راهنمای مصور شناسایی راسته کلادوسرا (خانواده دافنیده)
یک شنبه 3 آذر 1398

راهنمای مصور شناسایی راسته کلادوسرا (خانواده دافنیده)

کتاب های منتشره سال 97    |    866 بازدید    |    سال انتشار: 1397    |    قیمت: 900000 ریال   

خلاصه:  اين مجموعه اختصاص به خانواده دافنيده دارد. شاخص‌هاي شناسايي جنس‌هاي نر و ماده (از 35 گونه مختلف از دافني)، تشكيل افی‌‌پیوم (تخم‌هاي بارور و ماندگار) در نوع ماده و منابع آبي محل زيست آنها، به طور مصور تهيه و تنظيم شده‌اند.

عنوان کتاب به زبان اصلی: Cladoceran Field Guide - Daphnidae
مؤلفین:‌ -راشل استرت‌ونت-
مترجمین:‌ -مهندس جلیل سبک‌آرا,،,مهندس مرضیه مکارمی-
کتاب " راهنمای مصور شناسایی راسته کلادوسرا (خانواده دافنیده)" از سوی مهندس جلیل سبک‌آرا و مهندس مرضیه مکارمی (محققان موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور شاغل در پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی – بندر انزلی) ترجمه گردیده است. همچنین ویراستاری علمی این کتاب از سوی دکتر مهناز ربانی ها (عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور) انجام شده است که در 133 صفحه از سوی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور منتشر شد.
كلادوسرا و گروه دافني‌ها از مهمترين گونه‌هاي شناخته شده هستند كه اغلب در تمامي منابع آبي با شرايط طبيعي يافت می‌شوند و مطالعات گسترده ريخت شناسي و رده‌بندي بر آنها انجام شده است كه مورد بحث در اين کتاب مي‌باشد. شكل ظاهري آنها در طول سال بر حسب شرايط زيست محيطي تغيير يافته، همچنين تكثير آنها در طول سال از يك چرخه خاص پيروي مي‌كند كه نشانگر وابستگي آنها  به شرايط محيطي بوده و براي هر گونه¬اي به طور ارثي و از قبل تعيين شده است. اين امر امكان گسترش وسيع دافني‌ها را در تمامي منابع آبي كوچك و بزرگ فراهم مي‌سازد. اين مجموعه اختصاص به خانواده دافنيده دارد. شاخص‌هاي شناسايي جنس‌هاي نر و ماده (از 35  گونه مختلف از دافني)، تشكيل افی‌‌پیوم (تخم‌هاي بارور و ماندگار)  در نوع ماده و منابع آبي محل زيست آنها، به طور مصور تهيه و تنظيم شده‌اند. بعلاوه، جهت آشنایی بیشتر با این موجودات، ريخت شناسي اندام‌هاي مختلف دركلادوسرا نیز توسط مترجمین به این مجموعه اضافه شده است که دانش پژوهان با توجه به آنها براحتي قادر به تشخيص و شناسايي گونه‌هاي مختلف اين گروه ازكلادوسرا خواهند بود .   
انصراف از پاسخ به کاربر
 
نظرات کاربران پیرامون این مطلب
code