کلید شناسایی مصور زوپلانکتون در دریاچه ‌های آب شیرین امریکای شمالی، شاخه ‌های روتیفرا و آرتروپودا (زیرراسته کلادوسرا و رده کوپه‌ پودا)
چهارشنبه 20 اسفند 1399

کلید شناسایی مصور زوپلانکتون در دریاچه ‌های آب شیرین امریکای شمالی، شاخه ‌های روتیفرا و آرتروپودا (زیرراسته کلادوسرا و رده کوپه‌ پودا)

کتاب های منتشره سال 99    |    250 بازدید    |    سال انتشار: 1399    |    قیمت: 1500000 ریال   

خلاصه:  برخی زئوپلانكتون ها علاوه‌ بر ارزش‌ غذايي‌ بالا، حاوي‌ عناصر كميابي ‌هستند كه‌ قادرند بسياري‌ از سيستمهاي‌ آنزيمي‌ را در بدن‌ بچه‌ ماهيان‌ فعال‌ نموده و موجبات‌ رشد آنها را فراهم‌ نمايند. مجموعه‌ حاضر به‌ بحث‌ در مورد کلید شناسايي‌ تا حد جنس و گونه ها‌ي‌ زئوپلانکتونیِ شاخه های روتیفرا و آرتروپودا می ‌پردازد.

عنوان کتاب به زبان اصلی: An Image-Based Key to the Zooplankton inFreshwater Lakes of the Northeast
مؤلفین:‌ -ماریا ای. آلیبرتی و همکاران-
مترجمین:‌ -مهندس جلیل سبک‌آرا,مهندس مرضیه مکارمی-
دانلود کتاب:دانلود
کتاب " کلید شناسایی مصور زوپلانکتون در دریاچه ‌های آب شیرین امریکای شمالی، شاخه ‌های روتیفرا و آرتروپودا (زیرراسته کلادوسرا و رده کوپه‌ پودا)" از سوی مهندس جلیل سبک‌ آرا و مهندس مرضیه مکارمی  (محققان موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور) ترجمه گردیده است. همچنین ویراستاری علمی این کتاب را خانم دکتر مژگان روشن  طبری (محقق موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور) انجام داده‌اند که در 464 صفحه از سوی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور منتشر شد.
پژوهش‌ بر‌ فيتوپلانكتونها سبب‌ شناخت‌ مصارف‌ كاربردي‌ آنها در صنايع‌ غذايي‌ و دارويي‌ شده است بطوريكه ‌بعضي‌ از كشورها از طريق‌ صادرات‌ جلبكها، ميليونها دلار درآمد صادراتي‌ در سال‌ کسب می ‌کنند. همچنين‌ با اندازه‌ گيري‌ ميزان ‌پروتئين‌ و انرژي‌ بخصوص‌ اسيدهاي‌ چرب‌ امگا 3 در روتيفرها، اهميت ‌آنها در تغذيه‌ لارو ماهيان‌ قابل ‌توجه ‌است‌، همچنين‌ برخی زئوپلانكتونها علاوه‌ بر ارزش‌ غذايي‌ بالا، حاوي‌ عناصر كميابي ‌هستند كه‌ قادرند بسياري‌ از سيستمهاي‌ آنزيمي‌ را در بدن‌ بچه‌ ماهيان‌ فعال‌ کنند و موجبات‌ رشد آنها را فراهم‌ نمايند. با توجه‌ به ‌اهميت‌ اقتصادي ‌و كاربردي‌ پلانكتون متأسفانه‌ در كشور ما علم‌ پلانكتون ‌‌شناسي‌ مانند بسياري‌ از علوم‌ راكد مانده‌ و پيشرفتي‌ نكرده‌ است و هنوز قدمهاي‌ اوليه‌ را در اين‌ مورد بر مي ¬داريم‌، منابع‌ عظيم‌ پلانكتوني‌ در درياي ‌خزر، خليج‌ فارس، درياي‌ عمان، درياچه ‌ها، رودخانه ‌‌ها و ساير منابع‌ آب‌ شيرين‌ در دسترس ‌را مي ‌بايستی ‌شناسايي‌ و مكتوب‌ نمود‌، سپس‌ با مطالعات‌ بعدي ‌به‌ مصارف ‌اقتصادي‌ و كاربردي‌ آنها رسيد‌ و فاصله‌ خود را با دنياي ‌پيشرفته‌ كنوني‌ كمتر نمود. مجموعه‌ حاضر به‌ بحث‌ در مورد مورفولوژي‌ و شناسايي‌ گونه ‌‌اي‌ چند گروه مهم پلانكتون‌ جانوري‌ مي ¬پردازد. این کلید با هدف شناسایی تا حد جنس و گونه‌ های زئوپلانکتونیِ شاخه های روتیفرا و آرتروپودا، با استفاده از تصاویر، همراه با توضیحات متنی ساده برای تشخیص تک تک گونه‌ ها تهیه شده و در هر صفحه نیز گزینه‌ های متعددی را ارائه داده است که در نهایت شناسایی را به یک گونه محدود می¬کند.
انصراف از پاسخ به کاربر
 
نظرات کاربران پیرامون این مطلب
code