بوم شناسی اعماق دریا
شنبه 8 تیر 1398

بوم شناسی اعماق دریا

کتاب های منتشره سال 96    |    1596 بازدید    |    سال انتشار: 1396    |    قیمت: 510000 ریال   

خلاصه:  یکی از منابع آبی و آبزیان مهم بکر و دست نخورده آبهای اقیانوسها و از جمله دریای عمان، آبزیان اعماق دریاهای عمیق در جهان می باشد. چاپ این کتاب مقدمه ای برای معرفی مباحث آبهای عمیق، اکوسیستم آبهای عمیق در ایران و ذخایر فانوس ماهیان منطقه مزوپلاژیک دریای عمان می‌ باشد.

عنوان کتاب به زبان اصلی:
مؤلفین:‌ دکتر نرگس جوادزاده ,دکتر تورج ولی نسب
مترجمین:
دانلود کتاب:دانلود
کتاب " بوم شناسی اعماق دریا " نتیجه پژوهش ‌های مؤلفان سرکار خانم دکتر نرگس جوادزاده (عضو  هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز) و آقای دکتر تورج ولی نسب (عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور) می باشد که در 385 صفحه از سوی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور منتشر شد.
یکی از منابع آبی و آبزیان مهم بکر و دست نخورده آبهای اقیانوسها و از جمله دریای عمان، آبزیان اعماق دریاهای عمیق در جهان می باشد. پنج اقیانوس موجود روی کره زمین شامل اقیانوسهای آرام، اطلس، هند، قطب شمال و قطب جنوب حدود 70 درصد سطح کره زمین را می پوشانند و بخش قابل ملاحظه ای از آب موجود بر سطح کره زمین به مقدار حدود 1300 میلیون کیلومتر مکعب در اعماق اقیانوس ها و دریاهای عمیق وجود داشته است که اطلاعات بسیار اندکی درباره آن وجود دارد. تمام آبهای سطح سیاره زمین هیدروسفر  نامیده می شود که حجم اصلی هیدروسفر متعلق به آبهای عمیق می باشد. ولیکن شناخت محققین علوم دریایی و اقیانوس شناسی در جهان و کشور عزیزمان ایران از این مناطق بسیار اندک می‌ باشد و در واقع، علم شناخت بستر و لایه های عمقی اقیانوسها علمی نوین و جوان است. لذا، تجربه بیش از 2 دهه تحقیق بر ذخایر فانوس ماهیان منطقه مزوپلاژیک دریای عمان و تدریس در زمینه علوم آبزیان و علوم شیلاتی از جمله مباحث آبهای عمیق، همواره این فکر را در ذهن داشته که به اکوسیستم آبهای عمیق در ایران هنوز توجه کافی، بایسته و  شایسته نشده است. امید است چاپ این کتاب مقدمه ای برای معرفی آبزیان اعماق برای جامعه دانشجویان، محققین و مدرسین علوم شیلاتی کشور باشد.
انصراف از پاسخ به کاربر
 
نظرات کاربران پیرامون این مطلب
code