دوشنبه نوزدهم مهر 1400 

فعالیت های موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در صید ترال جنبه تجاری ندارد

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: تحقیق و بررسی درباره میزان ذخایر، تعیین زمان و مکان مناسب صید و بهره‌برداری اصولی از منابع آبزی در خلیج فارس و دریای عمان با روش صید «ترال کف» جنبه تجاری ندارد.
اخبار مهم سایت | بازدید: 701 مرتبه | 0 نظر
به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور به نقل از گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود بهمنی، رئیس موسسه درباره شروع گشت تحقیقاتی بررسی وضعیت ذخایر کف‌زی در آب‌های استان سیستان و بلوچستان منطقه چابهار که تحت عنوان شروع مجدد صید ترال کف مطرح شد، افزود: موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور براساس اساسنامه خود وظیفه تحقیق و بررسی درباره حیات گونه‌های مختلف (اعم از جانوری و گیاهی)، تحقیق و بررسی درباره میزان ذخایر، تعیین زمان و مکان مناسب صید و بهره‌برداری اصولی و منطقی از منابع آبزی، تحقیق و بررسی درباره ادوات و آلات صید و شناورهای صیادی، معرفی مناسب ترین روش استفاده از آن‌ها، تحقیق درباره روش‌های تکثیر و پرورش آبزیان واجد ارزش شیلاتی را برعهده دارد.
وی با بیان اینکه این موسسه با قدمت بیش ‌از یکصد سال پژوهش در کشور، نقش مهم و اساسی را در توسعه شیلات کشور داشته‌ است، اظهار داشت: به طور مسلم توسعه شیلات، در طی چهار دهه گذشته منجر به افزایش تولیدات شیلاتی از حدود ۳۵ هزارتن در پیش از انقلاب به بیش از ۱.۲ میلیون تن فعلی شده است.
بهمنی تصریح کرد: از مهم‌ترین پروژه‌هایی که طی سی سال گذشته به‌طور مداوم و سالانه انجام‌گرفته، پروژه بررسی وضعیت ذخایر کف‌زی در آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان می‌باشد که بخشی از نتایج انجام این پروژه شامل معرفی گونه‌های جدید برای صید، معرفی گونه‌های کمتر برداشت ‌شده، تعیین فصول صید برای گونه‌های مهم اقتصادی، تعیین میزان تغییرات در فراوانی گونه‌های مختلف و تعیین ممنوعیت‌های زمانی و مکانی صید برای معرفی گونه‌ ها است.
این مقام مسئول، تاکید کرد: نتایج این گشت تحقیقاتی به عنوان یک فعالیت حاکمیتی، پایداری در برداشت از ذخایر آبزی و پایداری اشتغال‌های ایجادشده در این بخش را در طی این سال‌ها رقم زده‌است. با توجه به حجم بالای تنوع گونه‌ای آبزیان کف‌زی در خلیج‌فارس و دریای عمان، گشت تحقیقاتی مذکور با صید ترال کف انجام می‌گیرد و به دلیل مدت زمان کوتاه تور کشی (حداکثر یک ساعت)، نه تنها خسارت زیست‌محیطی را در بر ندارد، بلکه به هیچ عنوان جنبه تجاری نخواهد داشت.
ذکر این نکته لازم است که گشت تحقیقاتی مذکور با شناور تحقیقاتی فردوس یک در ایستگاه‌های ثابت از اعماق ۱۰ تا ۱۰۰ در طول سواحل خلیج فارس و دریای عمان به شرح زیر انجام می‌شود:
۱- آبهای دریای عمان در استان سیستان و بلوچستان حداکثر ۲۵ روز
۲- آبهای استان هرمزگان حداکثر ۳۰ روز
۳- آبهای استان بوشهر حداکثر ۲۵ روز
۴- آبهای استان خوزستان حداکثر ۱۵ روز.
انصراف از پاسخ به کاربر
 
نظرات کاربران پیرامون این مطلب
code