دوشنبه دهم بهمن 1401 

آغاز دومین همایش ملی- منطقه ای آبزی پروری در پژوهشکده آبزی پروری آب های جنوب کشور (اهواز)

دومین همایش ملی - منطقه ای آبزی پروری در پژوهشکده آبزی پروری آب های جنوب کشور (اهواز) به صورت مجازی در تاریخ نهم بهمن ماه سال جاری آغاز شد.
اخبار مهم سایت | بازدید: 339 مرتبه | 0 نظر
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده آبزی پروری آبهای جنوب کشور، دومین همایش ملی- منطقه ای آبزی پروری، به صورت مجازی با حضور مقامات استانی و کشوری، قائم مقام موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور، محققان و صاحبان مقالات علمی برتر ارائه شده به همایش در پژوهشکده آبزی پروری آب های جنوب کشور برگزار شد.
در ابتدا، دکتر حسین هوشمند رئیس پژوهشکده و دبیرعلمی همایش ضمن خوشامد گویی به تعداد مقالات ارائه شده به صورت سخنرانی و پوستری اشاره نمود و امیدوار بود که تلاش محققان مرتفع کننده مشکلات صنعت شیلات باشد. وی در ادامه به معرفی پژوهشکده و دستاوردهای شاخص آن در بخش های مختلف تحقیقاتی و ایستگاه تحقیقاتی ماهیان دریایی پرداخت.
دکتر هوشمند، همایش کنونی را ادامه همایش پیشین آبزی پروری- مدیریت و ارتقاء بهره وری آب خواند که در سال 1397 توسط پژوهشکده برگزار گردید و با اقبال بسیار خوبی همراه بود. وی، از تلاش های بی وقفه همکاران خود در پژوهشکده، بخش های مختلف تخصصی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و حمایت مادی و معنوی دستگاههای اجرایی، استانداری، جهاد کشاورزی خوزستان، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، دانشگاه های شهید چمران، علوم و فنون دریایی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، تهران، تربیت مدرس و صنعتی اصفهان در برگزاری این همایش تشکر نمود.
در ادامه دکتر آقارضا فتوحی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان به پتانسیل های بسیار بالای استان خوزستان در حوزه کشاورزی و به ویژه شیلات، حضور مراکز مختلف دولتی و خصوصی در تکثیر و پرورش انواع آبزیان اشاره نمود و اذعان کرد استان خوزستان تنها استانی است که همزمان امکان پرورش انواع ماهیان گرمابی، سردآبی، شور، لب شور، شیرین و دریاچه های پشت سد در آن فراهم می باشد.
وی، حضور کارگاههای فرآوری و عمل آوری، دسترسی به آب های آزاد و مرزهای مشترک را محرک بازاریابی و صادرات برشمرد و جایگاه صنعت شیلات در استان خوزستان را به عنوان پایتخت اقتصادی ایران در کنار دیگر بخش های اقتصادی مانند نفت و پتروشیمی ویژه خواند.
دکتر مهدی شکوری، معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران به اقدامات موثر چهار دهه گذشته در برطرف کردن موانع پیش روی صنعت آبزی پروری مانند تهیه خوراک آبزیان پرداخت و مهمترین چالش های کنونی برای توسعه این صنعت را کمبود منابع آب شیرین خواند. دکتر شکوری اذعان داشت: دستگاه های نظارتی در سال های اخیر وارد فضای سیاست گذاری و مقررات گذاری به ویژه بخش های بهداشتی و زیست محیطی شده اند، که این قوانین هرچند صحیح اند اما، می توانند بازدارنده یا هدایت کننده توسعه به سمت و سویی خاصی گردند. وی افزود: در کنار این مسایل داخلی که به آن اشاره شد، فراتر از مرزها با بحران ها و مسایلی روبرو هستیم که می تواند رویکرد توسعه آبزی پروری را در کشور دستخوش تغییر نماید. وی به بحران های سیاسی، بحران جنگ غذا، تجارت آزاد، همه گیری کووید و تغییرات اقلیمی اشاره نمود و برای تحقق آمار و اطلاعات و کاهش اصطکاک با بهره برداران، انطباق با مقررات و شرایط اقلیمی جدید و قوانین زیست محیطی را ضروری خواند.
انصراف از پاسخ به کاربر
 
نظرات کاربران پیرامون این مطلب
code