یک شنبه بیست و نهم بهمن 1402 

امضاء تفاهم نامه مشترك ایران و مالزی در بخش كشاورزی

تفاهم نامه همکاری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به نمایندگی از وزارت جهادکشاورزی ایران و موسسه تحقیقات و توسعه کشاورزی مالزی به نمایندگی از وزارت کشاورزی و امنیت غذایی مالزی در راستای توسعه همکاری‌های بلند مدت در تحقیقات برنج امضا شد.
اخبار مهم سایت | بازدید: 178 مرتبه | 0 نظر
به گزارش روابط عمومی سازمان تات؛ معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار امیدواری کرد که در سفر این هیات روابط ایران و مالزی در ابعاد مختلف کشاورزی به ویژه حوزه آموزش، تحقیقات و ترویج کشاورزی گسترش یابد.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در بازدید وزیر کشاورزی و امنیت غذایی مالزی از موسسات تحقیقاتی سازمان تات گفت: از ۸۹ میلیون نفر جمعیت ایران ۵ میلیون و چهارصد هزار نفر به امر کشاورزی اشتغال دارند که با احتساب خانواده های آنان حدود ۲۲ میلیون از جمعیت کشور از بخش کشاورزی ارتزاق دارند.
وی با بیان اینکه در این مقطع زمانی اراده مسوولان ۲ کشور برای ارتقای روابط تنگاتنگ اقتصادی است، اظهار کرد: انتظار داریم در زمینه های مختلف بخش کشاورزی همکاری های فی مابین خودمان را در قالب برنامه های اجرایی ارتقاء دهیم.
رئیس سازمان تات به ارایه تصویری از کشاورزی ایران پرداخت و گفت: ۱۱ درصد مساحت کشور را اراضی کشاورزی تشکیل می دهد .
سید مجتبی خیام نکویی با بیان اینکه کل تولیدات کشاورزی ایران سالانه۱۳۰ میلیون تن است، گفت: از این میزان حدود ۸۵ میلیون تن محصولات زراعی، حدود ۲۲ میلیون تن محصولات باغی، ۹۰۰ هزار تن تولید گوشت قرمز، ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گوشت مرغ، ۱۱ میلیون تن شیر خام گاوی ، ۴۸۵ هزار تن شیر گوسفندی و یک میلیون و ۱۸۵ هزار تن تولید تخم مرغ است.
معاون وزیر و رئیس سازمان تات گفت: وجود پنج هزارو 700 کیلومتر سواحل آبی در ایران پتانسیل عظیمی جهت بهره برداری و توسعه تولیدات شیلاتی بین دو کشور را به ارمغان می آورد.
وی گفت: کشور ایران رتبه نخست زعفران، رتبه دوم پسته و سوم خرما، انار،گردو و زردآلو را در جهان دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی را بزرگترین سازمان تحقیقاتی کشاورزی خاورمیانه دانست و افزود: این سازمان با 21 موسسه، ۳۴ مرکز استانی و ۳۱۴ ایستگاه تحقیقاتی در سراسر کشور فعالیت می کند و بیش از ۱۸۰۰ عضو هیات علمی دارد.
خیام نکویی از توانایی راه اندازی خط مشترک تولید واکسن آبزیان در مالزی خبر داد و افزود: سازمان تات در زمینه فعالیت های تحقیقات تولیدات دامی نیز آمادگی همکاری با کشور مالزی را دارد.
رئیس سازمان تات در زمینه همکاری مشترک در زمینه برنج بین دو کشور گفت: محققان سازمان تات آماده ارزیابی لاین های متحمل به شوری در کشور مالزی هستند.
وی گفت: در حوزه تحقیق بر روی پسماندهای آبزیان و تولید حشره کش ها با استفاده از عصاره گیاهان دارویی هم آمادگی ورود برای تحقیقات مشترک داریم.
خیام نکویی به سفر خود به مالزی اشاره کرد و افزود: در این سفر تاکید زیادی روی برنج بود که میانگین مصرف برنج مالزیایی ها حدود ۹۰ کیلوگرم در سال است که سه برابر هر ایرانی است که آمادگی داریم برای ارزیابی لاین های متحمل به شوری کار مشترک را آغاز کنیم.
وی تصریح کرد: در حوزه موسسه رازی نیز برای تولید مشترک بذر واکسن نوترکیب نیوکاسل، تولید مشترک بذر واکسن آنفلوانزای فوق حاد، بذر نوترکیب گامبرو و ژرم پلاسم مرغ آرین آماده همکاری هستیم.
خیام نکویی گفت: همچنین آمادگی لازم برای تبادل ژرم پلاسم بر اساس قوانین بین المللی در خصوص میوه های گرمسیری را نیز داریم.
وزیر کشاورزی و امنیت غذایی مالزی نیز با حضور در موسسات تحقیقاتی سازمان تات گفت: حقیقتا ایران در بخش کشاورزی خوب عمل کرده است و آنچه که ما امروز از امکانات سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی شاهد بودیم زمینه همکاری های مشترک دو کشور و توسعه ارتباطات کشاورزی را فراهم خواهد کرد.
سبو افزود: ایرانیان نوادگان دانشمندان بزرگی مثل خوارزمی و رازی هستند که ایرانیان راه آن ها را در تولید فناوری های نوین ادامه می دهند.
وی با بیان اینکه این همکاری ها موجب پیشرفت های خوبی در بخش کشاورزی ۲ کشور ایران و مالزی می شود، اظهار کرد: این همکاری ها فرصت های جدید و مثمر ثمری را برای پیشرفت هر 2 کشور به وجود می آورد.
سبو با اشاره به اینکه برای توسعه این همکاری ها ماه مبارک رمضان نخست وزیر مالزی به ایران سفر خواهد کرد، گفت: ایران یکی از ظرفیت های بزرگ تولیدکننده در مواد خام لبنی، کشاورزی و اوره است.
وی  با اظهار امیدواری بر اینکه بتوانند از این ظرفیت ایران استفاده کنند، افزود: تا سال های اخیر مالزی اوره را از کشورهای روسیه و اوکراین وارد می کرد ولی پس از جنگ بین این دو کشور، اوره با قیمت بسیار بالایی وارد مالزی می شود که امیدواریم از ظرفیت ایران در تولید اوره و مشتقات آن استفاده کنیم.
وزیر کشاورزی و امنیت غذایی مالزی اضافه کرد: همچنین مالزی آمادگی دارد در زمینه تولید مرغ آرین ، آناناس اصلاح شده و کشت برنج همکاری جدی با ایران داشته باشد.
گفتنی است، گسترش روابط دوستی و همکاری در جهت تامین منابع سازمانی و ملی طرفین، همکاری در زمینه توسعه سرمایه‌گذاری و تحقق ایجاد همکاری‌های تحقیقاتی مشترک، توسعه همکاری در اجرای پروژه‌های مشترک پژوهشی و اجرایی مبادله از جمله مواردی بود که در توافق بین دو کشور امضا شد.
انصراف از پاسخ به کاربر
 
نظرات کاربران پیرامون این مطلب
code